DOLUNAY

Yine bir dolunay vakti. Hem de yılın en iyi, en büyük ve en parlak dolunayı olduğu söyleniyor. 

Ay, Vedik astrolojide nakşatra denilen 27 takımyıldızla yakın bir ilişki içindedir. Mitolojide bunlar 27 kız kardeş olarak hikayelendirilir ve Ay bu kardeşlerin hepsiyle evlidir. Bu nakşatraların her biri farklı niteliklere sahiptir ve Ay Dünya etrafındaki yolculuğu esnasında her birinin konağında bir gece geçirir. Böylece o nakşatranın enerjisi Ay aracılığı ile dünyaya yansır. 

Ve bu dolunayda Ay Revati adlı takımyıldızını ziyaret ediyor. Revati, bolluk, bereket, refah, cömertlik ve şansı sembolize eder. Yine mitolojide her bir nakşatranın farklı bir yöneticisi vardır ve Revati’ninki Pushan adlı koruyucu Tanrı’dır. Büyümeyi, gelişmeyi destekleyen, ruhumuzu besleyen bir Tanrı ve insanlara hayatlarında hangi alanlarda bolluk, bereket ve refah istiyorlarsa o alanlarda ilham veren bir takımyıldızda gerçekleşecek özel bir dolunay.

Revati aynı zamanda sevgiyi, şefkati, nezaketi ve şiddetsizliği temsil eder ve özelliklerle sevgi bağı ile kurulan ilişkilerde bu enerjileri iyice güçlendirir. 

Pushan’ın yolunu kaybetmiş insanlara ve hayvanlara destek olduğu söylenir. Kendimizi kaybolmuş hissettiğimiz alanlar/konular/ilişkiler için destek alabileceğimiz bir zaman. Hedef belirleme ve o hedefe gidecek gerçekçi bir yol haritası çizme veya kaybolduğumuz yollarda yeni bir rota oluşturmak için güzel zamanlar. Ve hatta bu yollarda bize destek olabilecek rehberlerle ve öğretmenlerle de karşılayabileceğimiz bir zaman. 

Bu güzel Dolunay aynı zamanda, Ay ve Jüpiter’in kavuşumuyla (gökyüzünde aynı alanda buluşuyorlar) özel bir patern oluşturuyor ve bu patern  yukarıda saydığım besleyici ve geliştirici nitelikleri destekler özelliklere sahip. Bilgelik, asalet, varlık, erdemler, iyi bir isim yapmak ve cesaretle giriştiğimiz işlerde başarı vadediyor. 

Diğer yandan Jüpiter – Ay kavuşumunun ağır bir seyircisi var: Satürn. Satürn nereye gözünü dikse orada birtakım zorluklar da kendini gösterir ve yukarıda saydığım konular sınav konularına dönüşebilir. Böyle zorluklar yolumuzu bulmamıza yardımcı olacaktır. Ya dirayetimiz test ediliyordur ya da girdiğimiz yanlış bir yoldan çıkmamız için uyarı alıyoruzdur.

Bu güzel dolunayın tek seyircisi Satürn değil. Venüs ve Merkür de uzaktan da olsa bu güzel kavuşuma kendi enerjileri ile katılacaklar. Venüs Güneş’e çok yakın olduğu için dış unsurlara bağlı haz, estetik, lüks ihtiyaçlar, yüzeysel ilişkiler konusunda hoşumuza gitmeyecek deneyimler aracılığı ile yine kaybolduğumuz yollardan çıkmamız için gelen uyarılara sebep olabilir. Ancak Güneş, Venüs’ün daha derinlikli enerjisini alıp Ay’a yansıttığı için sanatsal konular, uyum, ahenk, hayat yolumuza hizmet eden arzularımızın, isteklerimizin gerçekleşmesi ve duygularımızla bağ kurmak konusunda bize hizmet edecektir. Ve Merkür bu hikayede özellikle eğitim alanlarında, iletişimde, iş konularında, kendimizi ifade etme ve sinir sistemimize bakım yapma konularında bizimle birlikte. 

İhtiyacımız olan ritmi yakalayabileceğimiz, öğrenmek istediğimiz konulara eğilebileceğimiz, açgözlülükten uzak ve dışsal unsurlara gerek duymadan keyifli geçireceğimiz bir Dolunay günü olur umarım. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s