GEÇ KALINMIŞLARIN DOLUNAY’I

Sağlık sebebiyle bu ay Dolunay yazısı geç kaldı. İyi de oldu. Tam olarak bu Dolunay’ın enerjisini deneyimlemiş birinin kaleminden çıkmış oldu bu yazı. Dolunay vakitleri adı üstünde dolu dolu zamanlar ve bu doluluğu neyin sağladığı hepimizin enerjisine göre değişiyor. Ay’ın en parlak olduğu zamanlarda kendimizi neyle doldurduğumuz ve bunun bize ne yaptığı iyice görünür oluyor. Bu yüzden Yeni Ay vaktine kadar geçen bu sürede o iyice görünür olanlarla yatıp kalkıp yeni aya nasıl bir giriş yapacağımızı belirlememize yardımcı oluyor. Yeni bir ay yeni bir şans ve ayın bu döngüleri sayesinde görünür olanla ne yapacağımızı ölçüp tartmamıza sonra belki de kesip biçmemize ve kendimize uygun bir kıyafet dikmemize yarıyor bu zamanlar. Buna gücümüz ve enerjimiz varsa ve bilinç düzeyimiz idrak etmemize olanak sağlıyorsa tabii. 

Bu dolunay Ay’ın, geri hareketindeki Mars’la Boğa burcunda buluştuğu ve ikisinin de Rohini takımyıldızının içinden geçtiği bir zamanda tamamlandı. Tam da gün doğumunda. Ay hem Boğa’yı hem de Rohini takımyıldızını çok sever. Bu yıldızın sembollerinden bir tanesi bereketli bir zamanda mahsullerle yüklü bir arabayı çeken boğadır. Bu yıldız güçlü bir yaratım gücünü sembolize eden her şeyle bağlantılıdır. Üstelik Mars ve Ay’ın kavuşumu Vedik astrolojide yoga adı verilen bir kombinasyon oluşturuyor: Chandra Mangala Yoga. Chandra Ay, Mangala da Mars demek. Mangala aynı zamanda kutlu, şanslı, uğurlu anlamına gelen bir kelime. Ay’ın ve Mars’ın bu birlikteliği özellikle maddi konularda bolluğu simgeler. Bireysel doğum haritalarında bu kombinasyonla doğan kişiler bu dolunay ile birlikte ilgili alanlarda (haritalarında yerleştiği alanın temasına göre) – kısıtlayıcı başka unsurlar yoksa – maddi kazanç sağlayacaklardır. Bir yandan Rohini doğurganlığı temsil ettiği için yaratıcı olmak istediğimiz alanlarda desteklendiğimiz bir dönemin devamını da temsil ediyor. Devamı diyorum çünkü tutulmalarla birlikte başlayan hikaye potansiyellerimizi fark etmek, şüphelerden ve korkulardan arınmak, arınamıyorsak bile onlara rağmen cesaret etmek mesajlarını veren sembollerle dolu bir hikaye. Rohini’nin diğer sembollerinden biri de ağaç. Bu sembolden temeli sağlam, özveri ve disiplinle çalıştığımız alanlarda büyüyüp gelişmek ve belki de bu çalışmaların meyvesini yemek için karşımıza fırsatların çıkabileceğini okuyabiliriz. 

Diğer yandan Rohini fazla arzuya ve o arzulara ulaşamayınca öfkeye neden olabilecek bir niteliğe de sahip. Üstelik Mars hala geri hareketinde ve kendini pek de iyi hissetmediği Boğa burcunda. Bir de içinden geçtiğimiz zamanların ve mevsimin niteliklerini göz önünde bulundurursak arzuladığımız ve hak ettiğimizi düşündüğümüz konularda aceleci olmak, hemen sonuç almayı beklemek hayal kırıklığına uğramamıza yol açabilir. Diğer yandan bu kadar arzunun, ateşin olduğu yerde aşırılıklar vardır, kabını fazla doldurmalar, fazla çalışmalar, insan olduğunu unutacak kadar kendini hedeflerinin peşinde koşturmalar… Kızgın bir boğanın matadorun peşinde canının yanması pahasına koşturması gibi. 

Ben bu boğa oldum Salı günü. Gece derse kalktığım ve sabah 6’ya kadar çok çalıştığım halde dinlenmem gerekirken günün geri kalanında da üzerime ekstra yükler aldım. Akşama yetiştirmem gereken bir iş olduğu halde bir de zahmetli bir yemeği pişirmeye çalışırken buldum kendimi. Salı günü Mars günü; Mars ateş; mutfak ateş; bölünmüş gece uykusu ateş… Böyle günlerde yemek pişirmem, mutfakta çok vakit geçirmem, gün içinde dinlenirim, ekstra iş almam. Ancak tam da dolunay zili çalacakken kendimi kontrolsüzce içinde bulduğum bu aşırılıklar neticesinde tepem attı ve kitaplarımı, laptopımı aldığım gibi evden kaçtım. Her zaman gittiğim bir kafeye gidip, her zaman ısmarladığım şeyleri ısmarlayıp çalışmaya başladım. Kafenin içi normalde olduğu kadar sıcak değildi ve ben de o sinirle evden incecik kıyafetlerle çıkmışım; belim açık, ayaklarımdaki çoraplar incecik. Haliyle orada geçirdiğim üç saat boyunca dondum. Uykusuzluktan perişan, ekran karşısında perişan, üşümekten perişan inatla orada oturmaya devam ettim. Artık akşam vereceğim ders yaklaştığı için eve dönmek zorundaydım ve ancak kalktığımda titrediğimi ve midemin bulandığını fark ettim. Eve gelip eşimin annesinin gönderdiği ve benim öfkeyle yarım yamalak yaptığım yemeği yedikten sonra daha da kötüledim. Mide bulantısı arttı, korkunç bir gaz spazmı başladı. Ama ben eşimin yaptığı nane limonla tekrar ekranın karşısına geçip dersimi verdim. Sonrasında bir de Vedik astoloji seansım vardı. Şu gün boyu hazırlandığım. Ne oldu bilin bakalım? Mide bulantısı, kusma ve spazm öyle şiddetlendi ki seansı verecek halim kalmadı. Gün boyu kendimi perişan edip hazırlandığım seansı iptal edip yatakta kıvranmaya başladım ve en nihayetinde artık dayanamayıp hastaneye gittim. Gün boyu benim tantrumlarıma ve sonrasında da fiziksel acıma derman olmaya çalışan zavallı eşimle. Bugüne kadar da kendimi toparlayamadım. Bir virüs, zehirlenme veya üşütme… Bağışıklığımı düşürecek eylemlerle sistemime sızmasına izin verdiklerim… Toparlamak için kendime yeterince zaman da vermedim çünkü görünür olmak ve çözüm bulmak isteyen o şeyle işimiz çok: KENDİNİ ÇALIŞTIKÇA DEĞERLİ HİSSEDEN YANIM. Tam da bu dolunayın vermek istediği mesaj bu iken: İNSAN OLDUĞUNU UNUTMA! 

Lakin enerjiler bu kadar güçlü olunca bildiğini hayata geçirmek her zaman çok kolay olmuyor. İyi ki de olmuyor; nasıl ki beyin zorlanınca zeka üretmeye başlıyor, bilinç de alt üst olunca bilgelik üretmeye başlıyor. Ve işte böyle güçlü zamanlar bize işlerimizi ahenkli bir ritimle sürdürebilmek için önceliklerimizi belirlemek, gerekiyorsa kısmak, küçülmek; enerji kaçağına yol açan, sızıntıya sebep olanları fark etmek ve tabağımızdaki/kabımızdaki fazla porsiyonu kaldırmak için alarm niteliğinde krizler gönderiyor. 

Velhasıl kelam zaman, enerji, sağlık, yaşam sevinci ve para gibi kaynaklarımızı daha çok ve daha sıkı çalışarak değil nasıl daha zekice kullanabiliriz sorusu bu dolunayın ışığı ile sahnede. İyi seyirler 🙂

Sevgimle.

Berrin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s