Yeni Ay Mayıs 2023

Pasiflora Çiçeği

Bugün Ay Güneş’le birlikte Boğa burcunda. Birbirlerine bu kadar yakın olduklarında Güneş Ay’ı yutuyor gibi oluyor. Gece gökyüzü Ay’ın ışığından mahrum kalıyor. Karanlık kaçınılmaz. Aydınlığa bir tek onun içinden geçince aydınlığın bir anlamı oluyor. İşte o zaman mumları yakıp içimizdeki karanlık sulardan aydınlık göklere çıkmak için niyetler ediyoruz.

Her Yeni Ay adı üstünde önümüzdeki ay boyunca neye odaklanmak istediğimizi belirleyebileceğimiz zamanlar. Bu niyeti belirlerken evrensel düzenle uyumlu olması adına Ay’ın içinde olduğu takımyıldızın niteliklerinden ilham alabiliriz. Öncelikle Ay Boğa burcunda. Boğa toprak elementine ait sabit bir burçtur. Venüs tarafından yönetilir. Gerçekten bir boğa gibi güçlü olmayı sembolize eder. Boğa burcunun etkisinde olan insanlar kolay sinirlenmeyen ama bir kere provoke edildiler mi de tozu dumana katan insanlardır. Düzeni, eğlenmeyi, rahatı, lüksü severler. Maddi zevkler dünyasında gezinmekten hoşlanırlar. Yemeğe düşkündürler. Diğer yandan da keskin bir zekaları vardır. Bilgi edinmek, mevki sahibi olmak peşinde koşarlar. Sanatsal yanları da güçlü olabilir. Romansa, aşka düşkün olurlar. İlişkilerini sürdürmek için başlarını kuma gömmeye, kendi karakterlerini bastırmaya yatkındırlar. Aman tadımız kaçmasın başlarını kuma gömmeyi tercih ederler. Lakin kısa ya da uzun vadede bu bir şekilde ilişkilerine o istemedikleri zevali getirir. 

Bunları anlatıyorum çünkü şunu yapın bunu yapın demektense bir şeyin niteliklerini bilince ve çıkarımı kendimiz yapınca etkisi daha güçlü ve kalıcı oluyor. Özellikle Ay, Boğa gibi değişimi sevmeyen bir burçtayken zorla değil ikna olmakla çare bulunabilir. 

Bunlar Ay’ın şu an yansıttığı genel nitelikler. Ancak tüm bunların nasıl çalışacağını tam anlamıyla idrak edebilmek için Ay’ın içinden geçtiği – Vedik astrolojide Nakşatra denilen – takımyıldızlara bakmamız gerekiyor. Ay bugün Krittika (Ülker veya Süreyya olarak bilinen bir açık yıldız kümesi) takımyıldızında. Krittika keskin ve sivri aletlerle sembolize edilir. Yöneticisi Agni yani kutsal ateştir. Mitolojide KrittikaShiva’nın oğlu, göksel ordunun komutanı Karttikeya’ya süt annelik etmiş yedi kadındır. Krittika etkisi altında olan insanlar keskin ve sivri insanlar olabilirler. Yaptıkları işler, ettikleri sözler, zihin yapıları hem iyi hem de zorlayıcı anlamda delici ve yakıcı olabilir. Karttikeya bir komutan olduğu için bu takımyıldız aynı zamanda savaşları, anlaşmazlıkları ve orduları da sembolize eder. Bu komutan kahramanlıkları ile meşhurdur. Kendinden daha yüce bir güce hizmet ettiğinin bilgisiyle yolundan kolay kolay dönmez. Kendi annesi tarafından değil de ona bakım veren kadınlar tarafından büyütüldüğü için koruyucu ebeveynliği ve daha da büyük resimde başkalarını korumayı hatırlatır.

Diğer yandan zırhı altındandır ve Güneş gibi parlar. Bu yüzden bu takımyıldız altını ve dolayısıyla zenginliği de temsil eder. 

Yönetici Tanrısı kutsal ateş Agni ise fiziksel olarak sindirim ateşini ve yemekle ilgili her şeyi sembolize ederken zihinsel olarak da algılama kapasitesini temsil eder. Bilgiyi sindirmek ve besine, yakıta dönüştürmek için çalışır. Ateş sembolizmi üzerinden devam edecek olursak ateşin harlaması ve sönmesi Krittika etkisindeki kişilerin özel hayatlarında sık sık iniş çıkışlar yaşamasına sebep olur. Özellikle Ay bu takımyıldızdayken hırsa, kibre ve sadece kendi çıkarına hizmet edecek eylemlere karşı daha eğilimli olurlar. 

Kalça ve bel kuşağında rahatsızlıklara sebep olabilir. Baş bölgesine de dikkat etmekte fayda var. 

Kaşifler, kazı yapan kişiler, devlet erkanı, büyük kuruluşların yöneticileri, asker, polis ve itfaiye personeli ve onlarlar bağlantılı işler Krittika yönetimindedir. Ateşin ve kesici aletlerin ve hatta patlayıcıların da kontrolü bu takımyıldızdadır. 

Kısaca tüm bu nitelikleri göz önünde bulundurursak:

– Ne yiyip içtiğinize dikkat edin! Özellikle halihazırda sindirim sorunlarınız varsa! İştahınız midenizin sindiremeyeceği şeylere çekebilir sizi.

– İlişkiler gündeminizi meşgul edebilir. Hırs, kibir ve sadece kendi çıkarlarınız düşünmek veya böyle insanlara maruz kalmak ilişkinin gidişatı için ipucu verecektir. Krittika’nın idrak gücüyle o ilişki için ne yapılması gerektiğini bulabilirsiniz. 

– İnandığınız uğruna mücadele etmeniz gerektiğini tekrar hatırlayın. Ve hayat sadece kendi kişisel karmamız değil, içine doğduğumuz çağa ve ülkeye karşı da sorumlu olduğumuz büyük bir karmaya karşı bizi sorumlu tutar. 

– Bu yıldız politikacıları da temsil ettiği için onlara ve tutumlarına karşı da dikkatli olup önceliğimizin onlara değil içinde yaşadığımız topluluğa karşı olduğunu hatırlamalıyız. Ve kişisel kanaatim bu Yeni Ay’ın ve ona eşlik eden diğer tüm paternlerin etkisiyle evrenin bize aktif vatandaşlığa çağırdığı yönünde. 

– Kendi hayatınızda içsel ateşinizi neyin söndürdüğünü, sizi neyin kapana kıstırdığını derinlemesine izlemek, teşhis etmek ve küçük de olsa ona rağmen nasıl bir çabayla kıymet verdiğiniz işlere yönelebilirsiniz sorularının cevabını bulmak için güzel bir gün. 

Işığınız bol olsun!

Sevgimle

Berrin

Kaynak: Light on Life

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s