Güz Devresi

Hepimizin bildiği gibi bugün ekinoks. Yazın bitişini ve sonbaharın gelişini kutluyoruz. Kutlanacak bir zaman çünkü yaz boyu dışarıya saçtığımız yaşam enerjisini artık içeriye doğru davet etme ve kendi özümüzün dengeli sıcaklığında dinlenme zamanı. Bizim çalıştığımız öğretiyle de birleştirecek olursak merkeze geri dönüyoruz. Bu sebeple gündelik ritmimizi değiştirmenin ve mevsimsel özelliklere uygun hale getirmenin tam zamanı. Bizi merkezimizde tutacak uyku, beslenme, faaliyet düzeni bu mevsimsel geçişte oldukça önemli. Buzlu içecekler, dondurma, geç yatıp geç kalkmalar, böbrekleri açıkta bırakacak kıyafetler hava ne kadar sıcak olmaya devam etse de hayatımızdan çıkmalı.

Sabahları ağız temizliğinden sonra güne ılık su ile başlamak, vücudunuzu beden tipine uygun bir yağ ile yağlamak, ılık duş, fiziksel egzersizler, nefese odaklanarak yapacağınız derinleşme çalışmaları mevsim geçişinin arttıracağı kafa karışıklığını, fazla düşünceyi de dengeleyecektir. Çiğ sebze ve meyveler yazın yaptığından daha fazla gaz yapacağı için illa yiyeceksek güneşin en tepede olduğu saatleri tercih etmeliyiz. Sinir sistemini ajite edecek yiyecek ve içecekler konusunda tedbirli olmakta fayda olacaktır. Bir yandan da bu ayın sonuna kadar retroda olacak Merkür’ün de etkisiyle kafa karışıklığını had safhada yaşamamız mümkün. Ve mevsim rüzgarlarının enerjetik olarak kafamızın içinde de eseceğini göz önünde bulundurursak büyük kararlar almamak da akıllıca olur. Özellikle bu mevsimde ve ekinoks gününde yapacağınız meditasyon çalışmalarından büyük faydalar görebilirsiniz. Ekinoks zamanları Sandhi noktaları denilen gün doğumu, sabahın öğlene evrildiği saatler, gün batımı gibi geçiş ve değişim alanlarından biri. Ve böyle zamanlarda ne yaptığımız o geçişi nasıl yaşayacağımız konusunda belirleyici olabilir. Evrensel enerjinin tam bir denge halinde olduğu böyle bir günde yoga, Tai Chi Qigong gibi çalışmalarımıza iyice yüklenebiliriz.

Bununla birlikte Vedik takvime göre bu Eylül ayı oldukça hayırlı bir ay. Bunun sebeplerinden biri 9 Eylül-24 Eylül tarihleri arası Pitru Paksha denilen ve cennetin kapılarının açılıp atalarımızın bize destek vermeye geldiği zamanlar olarak kabul görmesi. 24 Eylül Cumartesi günü ilham aldığınız ve size bilgelik etmesine ihtiyaç duyduğunuz bir atanızın resmini koyduğunuz, bir mum, tütsü yaktığınız, çiçeklerle süslediğiniz, batı yönüne doğru bir sunak hazırlayıp onun için dua edebilir ve hangi konuda olduğunu belirterek destek isteyebilirsiniz. Ve özellikle o kişinin sevdiği yemekleri yapın, paylaşın, hikayelerini anlatın, sevdiği müzikleri dinleyin, onun adına bağış yapın. Ekim ayında başlayacak ve geçmiş karmalarımızı aktive edecek tutulma mevsiminden önce atalarımızın bilgeliğinden ne kadar faydalanabilirsek o kadar faydalanalım. Aynı zamanda ataları saygıyla anarak yapacağımız bu küçük ritüeller temizlenmesi mümkün olan karmik yüklerimizin de azalmasına yardımcı olabilir.

Satürn’ün Oğlak burcunda retroda olduğunu düşünürsek ve Oğlak burcunun genel zodyakta bu dünyadaki amellerimizi yöneten alana yerleşmiş olması sebebiyle ve Oğlak’ın ve Satürn’ün geçmişle ve karmayla bağını da göz önünde bulundurduğumuzda bu süreçte yaşadığımız yaşayacağımız her zorluğun, ertelenmemenin, gecikmenin bizim dikkatimizi çekmeye çalışan bir geçmiş karma olduğunu görüp disiplinli bir şekilde iyileştirmek için niyet etmeye ve kendi ritmimize uygun bir şekilde değişiklikler yapmaya başlayabiliriz. Kasım’ın ortalarına kadar manevi dünyamızda teste tabii tutulabiliriz. Ve bir yanımız ne kadar materyal olan da kalmak isterse istesin ekinoks ile birlikte özümüze, gerçeğimize doğru yola koyulmanın zamanı. Kaçtığımız sorumluluklar, yavaş ilerleyen işlerimiz, kariyer ve aile alanında yaşanan değişiklikler, eskiye, kadime olan ilginin artması, tercih etsek de etmesek de aile büyükleri ile ilgilenmek, onlarla vakit geçirmek zorunda olmak, mal mülk konularının gündemde olması gibi durumlar ekinoksla birlikte biraz daha vurgulanabilir. 

Bir yandan da Merkür’ün Başak burcunda kendini en iyi hissettiği yerde retroda oluşu zorlandığımız alanlarda, yarım kalan işlerde, özellikle sağlıkla, iletişimle ve işle ilgili alanlarda odaklanırsak temizlik yapabileceğimiz zamanlarda olduğumuzu destekleyen başka bir unsur. Başak toprak burcu, sabit bir burç ve saflığı, temizliği sembolize eder. Bir yandan derin analitik düşünce de Başak burcunda görebileceğimiz bir özelliktir. Prana’ya (Chi’ye) merkezden olan bağı sebebiyle sistemimizde derin temizlik yapabiliriz. Her manada. Ancak Güneş’e çok yakın ve bu sebeple yanık durumda olduğu için diğer insanlarla olan ilişkiler, iş ve eğitimle ilgili alanlarda sıfırdan yeni başlangıçlar yapmak gibi dış dünyayla olan ilişkilerde destekleyici olmayabilir. Bu sebeple daha çok kendimize ve sinir sistemimize bakım yapma zamanı. Çarşamba günleri öğrencilere yapacağınız bağışlarla da Merkür enerjisini dengeleyebilirsiniz. Veya yeşil renkli bitkiler arasında vakit geçirmek, yeşil yapraklı sebzelerle beslenmek de faydalı olacaktır. 

Ekinoks günü Ay-Venüs kavuşumu olacağı ve bu kavuşumun yaratıcı alanlarımızda, eğitim konularımızda, çocuklarla olan ilişkilerde, varsa öyle bir şey geçmiş hayatlarımızdan getirdiğimiz iyicil karmalarla ilgili konularda, anne tarafından atalarla ilgili konularda haritamızda da olumlu etkiler varsa destek alabiliriz. Özellikle sanatsal çalışmalar yapmak için güzel bir gün. Duygular ve hormonlar yoğun olabilir. Bu sebeple denge hali için kesinlikle güne meditatif çalışmalarla başlamanızı tavsiye ederim. Yazılı dili iletişim amaçlı kullanan kişiler de bol bol yazabilirler. Özellikle eğitim ve iş alanlarında destekleyici enerjiler olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte Ay’ın içinden geçeceği takımyıldız sebebiyle de atalar konusu iyice aktif olacak diyebilirim. Atalarımızdan miras edindiğimiz hangi özelliğimizi manevi bir güç olarak kullanabiliriz? Kendimizi maddi suretler dünyasında maneviyatımızla nasıl var etmek istiyoruz? Aceleci olmadan, daldan dala atlamadan hangi alanda kendimize boşluk yaratıp o boşluğu bilgelikle doldurmak istiyoruz? İlişkiler konusunda nasıl bir ritme ihtiyacımız var? Dharmamız, çalışmak ve güvende hissetmek zorunda olduğumuz alanlar, para, keyif ve obsesifleşmiş arzular ve inatla kaçındıklarımız söz konusu olduğunda hangi alanın disipline, ilgiye, daha çok zamana ve enerjiye ihtiyacı var? Hangi konularda daha çok hoşgörüye ihtiyacınız var? Bu ve benzeri sorularla kendinizi Yeni Ay’a ve yeni mevsime hazırlayabilirsiniz. Kendinize içine rahatça sığacağınız manevi bir kap yaratmak kışa güzel ve sıcak bir hazırlık olabilir. 

Yeni Ay’a yakın zamanlarda olduğu için bu ayla birlikte neyi değiştirmeliyiz, dönüştürmeliyiz ona konsantre olarak insan olma deneyimini layıkıyla yaşamamıza vesile olacak niyetlerde bulunup kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Ay’ın girdiği takımyıldız bu yeni sezonun da ritmini ve temasını oluşturacak diyebiliriz. Sadece Ay değil Yeni Ay günü Güneş, Merkür ve Venüs de bu takımyıldızda olacağı için süptil enerji formu olmasına rağmen etkisini daha çok hissedebiliriz. Mitolojide bu yıldız aşk ve evlilik Tanrısı olan Bhaga tarafında yönetilir. Bhaga aynı zamanda cömert bir lider, iyi şans, bolluk, mutluluk, güzellik, aşk ve vulva ile de ilişkilendirilir. Takımyıldızın adı da doğurgan zamanında olan bir genç kız olarak da çevrilebilir ve bu bize dişil enerjinin, yaratıcılığın, aşk ve sevginin baskın enerjiler olacağını söylüyor. Ancak ben bunun dışsal olarak yaşanacak bir durum olduğunu düşünmüyorum çünkü Ay karanlık, Venüs kendini rahat hissetmediği Başak burcunda, üstelik Güneş’e çok yakın olduğu için yanık durumda; iletişimden sorumlu Merkür de yanık durumda. Dolayısıyla kadınlarla olan ilişkiler (aile üyeleri, arkadaşlar, iş arkadaşları), romantik ilişkiler (tartışmalar, karşılıklı öfke ve anlayışsızlık), hormonlarla ilgili durumlar, hedef ve arzularımızla ilgili sıkıntılar yaşarsak kesinlikle içinde değiştirilmesi gereken bir şey vardır mesajını alabilirsiniz. Ancak bir yandan Jüpiter’in yukarıda saydığım kombinasyonu görünümde tutuyor olması ve şanstan sorumlu gezegen olması sebebiyle de haritasında destekli olan insanların sevgi ve aşk konusunda şansının yaver gideceği bir dönemin başlangıcı da olabilir. Hem romantik ilişkiler açısından hem de büyük aşk, ilahi aşk açısından çalışabilecek olumlu enerjilerden söz etmek mümkün. Materyal ve manevi hayatın aşkla bağlanmasını anlatır bu takımyıldız. Ve karmamızla/dharmamızla da bir ilişki yaşadığımız ve her türlü ilişkinin adanmışlık ve sorumluluk getirdiğini hatırlarsak bilgelik yolunda daha kararlı adımlar atabiliriz.

Diğer yandan bu takımyıldız, Ay ve Venüs kavuşumu, arzularımız, isteklerimiz, tutkularımız konusunda idareli olmazsak sorunlar yaşamamıza da sebep olabilir. Aşırı düşkün olduğunuz konulara dikkat kesilmenizi ve yeni ayda ve yeni mevsimde bu konularda çalışmanızı tavsiye ederim. Bu Yeni Ay süresince şansınızın yaver gittiği konular evrenin sizi hangi alanlarda şansla, bereketle, iyilikle desteklediği konularında ip uçları verebilir. Ve o alanlara daha çok yönelebilirsiniz. Hangi konularda kabul görmek, güç, güzellik, asalet, belki tanınmışlık istiyorsunuz ve realiteniz bu konularda sizi destekleyecek özelliklere sahip mi? Eğer bir konuda potansiyeliniz varsa o alana yukarıda saydıklarımı katmak için çalışmaya başlayabilirsiniz. Dostluklar ve onlardan destek almak konusu da aktif olabilir. Dostluklarınızla ilgili de birtakım hakikatler iç dünyanızda belirginleşebilir. Etrafınızda nasıl dostlar olsun istiyorsunuz konusu dikkatinizi çekmeye çalışabilir. 

25-26 Eylül’ü mümkün olduğunca dinlenerek geçirmenizi tavsiye ederim. Bol bol tütsülenin. Evinizi, kendinizi temiz tutun. Pazartesi günü Ay’ın günü, kadınlara destek olabilecek bir amel Ay’ın enerjisini olumlu yönde çalıştırmanıza yardımcı olabilir. Şefkatli olmak da bir diğer yardımcı unsur olabilir. O gün kararlar almamanızı tavsiye ederim. Almak zorunda kalırsanız da genel enerjinin aksine ekstra dikkatli olun. Sevdiğiniz müzikleri dinleyin. Severek yaptığınız bir işten daha fazla maddi manevi kazanç elde etmek için niyetlerde bulunabilirsiniz. Bunun tohumları hazırlayabilirsiniz. 

EKİNOKSLA BİRLİKTE GENEL TAVSİYELER

VATA (hava ve boşluk) MEVSİMİ: kuru, rüzgarlı, serin, hafif … benzer benzeri arttırır prensibiyle böyle nitelikleri olan besinlerden, aktivitelerden, ilişkilerden kaçınmak akıllıca olur. Sizi sıcaklığı ile içten dıştan sarıp sarmalayacak yiyecekler, insanlar ve eylemler nedir? Onları daha çok hayatınıza dahil edin. 

Mevsim dönüşüm mevsimi. Ve atmosferde prana/chi bolluğu var. Astrolojik olarak da kişisel dönüşümlerimiz için alanlar boşluklar yaratmamız mümkün.  

Hiçbir şey için vaktiniz ve enerjiniz yoksa bile:

Kocaman bir gülümsemeyle ve şükran duasıyla yataktan çıkmak

En azından 15 dk kendinize vakit ayırmanızı sağlayacak bir düzen yaratmak

Ilık su içmek

Sevdiğiniz bir yağ ile kendinize masaj yapmak

Nefesinize odaklandığınız derinlikli çalışmalar yapmak mevsim rüzgarlarında savrulsanız bile yola devam etmenize yardımcı olacaktır.

Sevgimle.

Berrin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s